This is our new website. Work is in progress to provide a more integrated citizen experience. 

MOS

Sam Tan Chin Siong

Sam Tan Chin Siong

Minister of State Prime Minister's Office, Ministry of Manpower and Ministry of Foreign Affairs Republic of Singapore

Mr Tan began his career at the People’s Association in 1983 and undertook various leadership positions. From 1992, he was Deputy Executive Director of the Chinese Development Assistance Council and became its Executive Director in 1997. He also served as Chief Executive Officer of Business China from 2007 to 2009. He received the Public Service Medal (PBM) in 2002.

In 2006, Mr Tan was elected Member of Parliament and subsequently appointed Parliamentary Secretary for Trade and Industry, and Information, Communications and the Arts in July 2009. In November 2010 he was promoted to Senior Parliamentary Secretary for both portfolios. He served as Senior Parliamentary Secretary for Ministry of Community, Youth and Sports (May 2011-October 2012), Ministry of Foreign Affairs (May 2011-April 2014) and Ministry of Culture, Community and Youth (Nov 2012-April 2014). He served as Mayor of Central Singapore District from 2012 to 2014.

In May 2014, Mr Tan served as Minister of State for Prime Minister’s Office, and Culture, Community and Youth (May 2014-Sep 2015). Mr Tan is currently Minister of State for the Prime Minister’s Office, Ministry of Manpower and Ministry of Foreign Affairs. He also serves as Chairman of Government Feedback Unit REACH since October 2015.

Mr Tan graduated with a Bachelor of Arts (Hons) from the National University of Singapore in 1983.